SME

Meloniová váha, nechce odsúdiť hajlovanie v Ríme. Všimla si ho aj ruská propaganda

Talianska premiérka má krajne pravicovú minulosť.

Text vyšiel pôvodne v denníku The Washington Post.

Načítavam video...

V mrazivej ozvene z čias Benita Mussoliniho mužský hlas zakričal „za všetkých našich padlých“, čím podnietil dav pravicových stúpencov na ulici v Ríme, aby jednohlasne vzdali fašistický pozdrav.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Táto scéna koluje na sociálnych sieťach v teraz už virálnom videu, ktoré využívajú dokonca aj ruskí propagandisti. Giorgiu Meloniovú, najpravicovejšiu političku na čele krajiny od druhej svetovej vojny, zaťahuje do silnejúcej politickej búrky.

Strana Bratia Talianska (FdI) premiérky Meloniovej trvá na tom, že hoci sa mládežnícka zložka strany v nedeľu zúčastnila na samostatnej spomienkovej slávnosti za troch pravicových militantov zabitých v roku 1978, nemala nič spoločné s večerným spomienkovým podujatím, na ktorom stovky aktivistov talianskej krajnej pravice použili takzvaný „rímsky pozdrav“ (alternatívny názov fašistického pozdravu - pozn. red.), ktorý je symbolom fašizmu.

SkryťVypnúť reklamu

Talianska legislatíva z obdobia po druhej svetovej vojne zakazuje fašistickú symboliku vrátane pozdravu s dohora vystretou pravou rukou. Úrady začali vyšetrovanie, predsedníčka však mlčí aj napriek rastúcemu tlaku, aby odsúdila a rozpustila skupiny, ktoré sa na stretnutí zúčastnili.

46-ročná Meloniová, vychádzajúca hviezda svetovej pravice, už roky robí politické kľučky pre slovo na „f“ - fašizmus. Trojfarebný plameň v logu FdI evokuje dnes už neexistujúcu stranu, ktorá vznikla z pozostatkov Mussoliniho fašistickej strany. Meloniová však ostro odmieta, keď ju označujú ako fašistku a sama sa označuje za predstaviteľku modernej konzervatívnej politiky.

Zákony proti rímskemu pozdravu sa v Taliansku uplatňujú len veľmi laxne a gestá, ktoré vidno na záberoch z nedele, sú už desaťročia bežnou súčasťou extrémne pravicových podujatí.

SkryťVypnúť reklamu

Meloniovej predchodcovia, dokonca aj z politickej ľavice, len zriedka vyvolali rozruch pre ich používanie. Kritici Meloniovej však tvrdia, že vzhľadom na jej politickú históriu sa na ňu musí vzťahovať iný meter.

„Jej mlčanie je zahanbujúce,“ povedala tento týždeň v parlamente Elly Schleinová, šéfka opozičnej Demokratickej strany. „Zostáva rukojemníčkou svojej minulosti, od ktorej sa stále nechce dištancovať.“

Verejné spochybnenie

Viac ako ktorémukoľvek inému krajne pravicovému európskemu lídrovi v modernej dobe sa Meloniovej podarilo stať súčasťou západného politického klubu.

Vplyv v Bruseli a vo Washingtone si získala tým, že sa ukázala ako spoľahlivá partnerka v zahraničnej politike, predovšetkým tak, že zaujala tvrdý postoj voči Rusku. Teraz údajne využíva svoj vplyv, aby sa pokúsila presvedčiť radikálnejšieho maďarského pravicového premiéra Viktora Orbána, aby prestal blokovať pomoc Európskej únie pre Ukrajinu.

SkryťVypnúť reklamu

V čase, keď Taliansko vedie skupinu G-7, sa však Meloniovej kritikom podarilo prinajmenšom jedno - upriamiť na ňu pozornosť.

V posledných dňoch prinajmenšom jedna významná osobnosť Meloniovej strany - predseda senátu Ignazio La Russa, ktorý vlastní zbierku Mussoliniho memorabílií - verejne spochybnila, či by pozdrav mohol byť v kontexte spomienkovej slávnosti legálny.

V roku 2021 sa niekoľko predstaviteľov FdI zaplietlo do škandálu po tom, ako sa objavilo video, na ktorom sa zdravia fašistickým pozdravom a hovoria rasistické vtipy.

Ospravedlňovanie fašizmu

Meloniová, ktorá bola členkou mládežníckeho militantného neofašistického Talianskom sociálnom hnutí (MSI) a ktorej súčasná strana vznikla po jeho rozpustení v 90. rokoch, označila Mussoliniho deportáciu Židov do koncentračných táborov za „najhorší moment talianskych dejín“ a povedala, že nemá žiadne „sympatie“ k fašizmu. Teraz ju však jej oponenti kritizujú za to, že nie je neochotná úplne sa zrieknuť dedičstva talianskej krajnej pravice.

SkryťVypnúť reklamu

Talianske televízie a sociálne médiá sa jej mlčaniu čudujú. Kremľom podporovaná televízia Rossija 1 sa incidentu chytila a odvysielala zábery ako dôkaz, že „celá údajná povojnová výchova, ktorá mala teoreticky oddeliť Európanov od nacistického dedičstva, sa rozplynula“.

„Aj keď sa [fašistické pozdravy v Taliansku] diali vždy, teraz je to relevantné kvôli tomu, kto je na čele vlády,“ povedala Fiorenza Sarzanini, zástupkyňa šéfredaktora denníka Corriere della Sera, pre taliansku televíziu La7.

„Nielenže sa Meloniová nedištancovala od zhromaždenia, ale La Russa dokonca zapochyboval, že by mohlo ísť o trestný čin. Je to zakázané, je to zločin, ktorý sa nazýva ospravedlňovanie fašizmu.“

Očistenie imidžu

Takéto pozdravy nie sú na tunajších extrémistických podujatiach ničím výnimočným, a to ani na výročnej spomienkovej akcii, ktorá sa konala v nedeľu v jednej zo štvrtí východného Ríma pred starým sídlom MSI.

SkryťVypnúť reklamu

Predstavitelia Bratov Talianska uviedli, že ich mládežnícka organizácia pôvodne označila túto udalosť na inom mieste vzdialenom približne 11 kilometrov.

K rozruchu došlo čiastočne pre virálne zábery. Pozorovatelia však tvrdia, že opozícia, ktorá mala problém konfrontovať Meloniovú, vycítila príležitosť v roku, keď sa v júni konajú voľby do Európskeho parlamentu.

Meloniová a krajne pravicové strany z celého kontinentu sa snažia dosiahnuť významné politické zisky, čiastočne tým, že očistia svoj imidž a budú sa prezentovať ako strany, ktoré sú ďaleko od svojich extrémistických koreňov.

Giovanni Orsina z Univerzity Luissa Guida Carliho v Ríme, hovorí, že Meloniová mlčí preto, aby sa vyhla kritike ľavice. No zábery z Ríma už videl celý svet, čo môže ublížiť premiérkinmu mainstreamového imidžu.

SkryťVypnúť reklamu

„Táto vláda by mala svetu povedať, že ide o okrajové skupiny, ktoré nebudú tolerované,“ povedal. „A ona je jediná, kto to môže povedať.“

Giorgia Meloniová

Súvisiace témy: Taliansko
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 15 531
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 410
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 062
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 157
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 781
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 629
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 588
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 024
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Vojnu na Ukrajine sledujeme minútu po minúte.


a 4 ďalší 13
Demonštranti v Harrisburgu, hlavnom meste Pensylvánie,

Protestovalo sa vo veľkých aj malých mestách.


TASR
Ilustračná fotografia.

Detaily neboli bezprostredne známe.


TASR
Izraelský premiér Benjamín Netanjahu.

Rodiny rukojemníkov premiéra kritizujú, podľa nich nemá žiaden plán.


TASR 2
SkryťZatvoriť reklamu